Dálková plavba 2018

Vážení jachtaři a příznivci jachtingu obecně

Ve dnech 8 a 9. září se odjel na Vranovské přehradě náš poslední letošní závod Dálková plavba. Ta byla letos pojata trochu netradičně. „Horní“ bojka byla hozena uprostřed Stříbrné zátoky a více než dostatečně simulovala motačku jak větru, tak soutěžících lodí, které se pokoušely levobokem ji objet. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že tato bóje byla pravděpodobně nejproklínanějším předmětem na Vranovské přehradě. Stoupačka neboli křižování proti větru znamená, že plachetnice se snaží držet kurzu, který s větrem svírá co nejmenší úhel. Ale když fouká přímo proti vám, ať odpadáte, jak chcete, to není stoupačka, to je pakárna! Pomsta rozhodčích, říkám já. Ale jinak. Byla sranda a sami jsme to tak chtěli! Trpěli jsme jen v první rozjížďce. Ostatní dvě se jely normálně kolem bojek 1, 2 a 3 za příjemného pofukování zhruba kolem 5-6 m/s.

Škoda jen, že bylo málo lodí. Celých šest posádek ale bojovalo o stupně vítězů tím zběsileji, čím více bylo startovní pole vyrovnané. Vypadá to, že v příštích sezonách se můžeme, alespoň v kategorii kajutovek do šesti metrů, těšit na vyrovnané souboje.

Celkově bych si dovolil závod hodnotit pozitivně. Jak soutěžní, tak i kulturní část podniku se, myslím, povedla na výbornou. Kolektiv, byť malý, se nezalekl ani trochu nižších teplot a u ohně se vykládalo a vzpomínalo na staré dobré, jako by ty nové nebyly dobré, časy.

Výsledky ze závodu jsou ZDE, fotogalerie níže. Za fotodokumentaci závodu tentokrát vděčíme Milanovi Vystrčilovi, ale pokud by někdo měl nějaké další zajímavé snímky nebo videa, rád dám na web.

Nezbývá mi, než poděkovat všem účastníkům, organizátorům, rozhodčím i případným přihlížejícím divákům za to, že se zúčastnili, organizovali, rozhodovali a přihlíželi. Děkuji i všem, kdo se podíleli na všech ostatních letošních podnicích, které pořádal náš klub a zvu všechny v příští sezoně opět ke spolupráci a zábavě na Vranově.

Dalkova plavba 2018

Tomáš Pavka – prezident YCZN

431total visits,1visits today