Vaurien

Vaurien je třída sportovních plachetnic pro posádku 2 osob, o délce čtyř metrů a celkovou plochou plachet 19,9 m² (včetně spinakru). Konstruktérem lodi byl francouzský jachtař a designér Jean-Jaques Herbulot. Od roku 1961 je plachetnice Vaurien uznána jako mezinárodní třída Mezinárodní jachtařská federace (International Sailing Federation).

Délka: 4, 08m     Šířka: 1,47m     Hmotnost: 95Kg     Plachty: 8,10m²     Spinakr: 8,10m²

Vývoj

Plachetnice Vaurien prochází v současné době vývojovými změnami, které se týkají zejména oplachtění. Celková plocha plachet se zvětšila z původních 16,2 m² na současných 19,9 m², z čehož necelou polovinu tvoří spinakr, 9,4 m². Tyto změny tak činí plachetnici Vaurien atraktivnější než dříve. Optimální váha posádky je 100 – 150 kg (zahrnuje všemožné kombinace jachtařů), věkem není tato plachetnice téměř omezena, hlavní motto zní „As long as you feel young“. Vaurien je zkrátka plachetnicí pro každého. Důkazem toho jsou aktivní závodníci ve věku 10 – 70 let.

Rozšíření v České republice

Do Čech se tato plachetnice dostala v roce 1973. Od této doby především vzhledem k cenové dostupnosti zájem o závodění stále stoupá. Po roce 1989 se otevřela cesta k zahraničním závodům a závodníci tak začínají získávat i cenná umístění v mezinárodních regatách.

 


 

 

http://www.vaurien.org

http://www.vaurien.cz

Zastoupení třídy v YCZN: Karel Vacula, Karel Vacula ml., Jan Vacula, Miroslav Vítek, Roman Bradáč, Rudolf Pavka, a další…..

Zpět na lodě

Total Page Visits: 1701 - Today Page Visits: 1