VOLTAX regata 2018

V sobotu a neděli 23 – 24. 6.2018 se na Vranovské přehradě uskutečnil letos již druhý závod Yacht Clubu Znojmo – Voltax regata.
Závodu se zúčastnilo celkem 14 posádek ve dvou lodních třídách – Vaurien – 6 posádek a Kajutové plachetnice – 8 posádek.
V sobotu i v neděli byly větrné podmínky více než dobré, což nebývá na Vranově v čase závodů zvykem. 8 – 10 m/s, v nárazech až kolem 18m/s. Nebyla nouze o dramatické situace, pár Vaurienů se převrátilo a záchranná služba musela zasahovat i v případě jedné neovladatelné kajutové plachetnice, která nebyla po poškození takeláže schopna s elektromotorem manévrovat proti větru a nebezpečně se přiblížila k hrázi. To znovu otevírá otázku zákazu používání spalovacích motorů i pro záchrannou službu v období oficiálních závodů. K Vranovu jachting a závodní jachting odnepaměti patří, ale závodění lze provozovat pouze při zajištění bezpečnosti posádek a všech účastníků. Doufáme, že se příslušné úřady nad situací zamyslí a nastaví taková pravidla, abychom příště nemuseli volit mezi porušením zákazu na jedné straně a nebezpečím vzniku škod na majetku a zdraví osob na straně druhé, což by mohlo nastat, kdybychom včas a dostatečně nezajistili pomoc. Tentokrát bychom to totiž bez motorových člunů určitě nezvládli!

V sobotu se pro výborné povětrnostní podmínky podařilo odjet 5 hodně divokých rozjížděk, v neděli, kdy se rychlost větru o pár metrů snížila, bylo ještě možné dokončit další tři pěkné rozjížďky a nevadily ani občasné přeháňky. Startovní pole bylo vyrovnané a hlavně v lodní třídě KAJ v kategorii plachetnic do 6 metrů se sváděly urputné boje ve všech rozjížďkách až do posledních metrů před cílovou čárou.

Níže  je pár fotografií ze závodního víkendu.

ZDE najdete výsledkové listny obou lodních tříd.


Děkujeme závodníkům i všem organizátorům, sponzorovi závodu a v neposlední řadě sousednámu klubu YCVP, který se s námi podělil o sud výborného znojemského piva, za víkend plný vzrušujících jachtařských zážitků a těšíme se na příští závody našeho klubu – Kalendář závodů. Nenechte si to ujít ani jako posádky lodí, ani jako diváci.

Za YCZN Tomáš Pavka

Voltax regata 2018

 

 

Za YCZN – Prezident klubu Tomáš Pavka

 

Total Page Visits: 1700 - Today Page Visits: 2