Dálková plavba 2020

Vážení a milí jachtaři z YCZN i ostatní.

Závodem Dálková plavba 2020 skončila pro členy YCZN oficiálně sezona na Vranovské přehradě. Vytrvalci, kteří zatím mají lodě v pohotovosti, budou ještě využívat pěkného počasí ke svezení po přehradě a doufáme, že ještě příležitost bude, ale za letošní sezonou, myslím, už můžeme udělat tečku. Touhle tečkou byl náš poslední letošní závod – Dálková plavba, která se odjela v „nouzovém režimu“, jinak jako neoficiální Korona závod II. Co to znamená? Znamená to, že se závod odjel bez dozoru rozhodčích a plného zajištění, ale se stejným nasazením a zápalem, jako by se jednalo o pohárovou soutěž.

Organizační tým závodu se vzhledem k narůstajícím počtům nakažených novou vlnou epidemie toho neřádu, co nás trápí už od jara, rozhodl udělat ze závodu dobrovolnou akci. Jak pro závodníky, tak i pro organizátory. Nechtěli jsme nikoho k účasti nutit a přemlouvat, proto se jelo pouze na vlastní riziko a odpovědnost. Vsadili jsme na sportovního ducha, smysl pro férovou hru a společenskou stránku věci. A myslím, že to vyšlo. Dole je pár fotek.

Start nikdo neulil, pravidla se dodržovala skoro sama, bojku taky nikdo neťuk, protože jsme žádnou neměli. Jako bojka sloužila loď pánů Bobků a ti důsledně dbali na regulérnost obracení všech posádek. A protože se odjela jen jedna dálková rozjížďka, byli jsme brzo doma a mohli se věnovat kulturně-osvětové činnosti, která má v našem klubu dlouholetou a hluboce zakořeněnou tradici.

Občerstvení na závod i večerní rozjížďku bylo zajištěno samozásobováním, tedy každý ze své zahrádky nebo svého nákupního centra, dáme to na stůl a „berte si děcka, co kdo chcete, všeho je dost“. Tímto děkuji všem za zajištění toho skvělého rautu, za zajištění spontánní zábavy, za to, že jsme se tak mohli ještě jednou letos společně poveselit a vlastně za to, že jste vůbec přišli. Letos těch příležitostí nebylo moc, ale myslím, že oba závody můžeme považovat za velmi podařené akce.

Doufám, že příští rok bude podobných příležitostí víc, aspoň co bude psáno v CTL, ale třeba i něco navíc. Tímto bych chtěl vyzvat všechny zúčastněné, ale i ty, co tentokrát nebyli, aby příště byli. Můžeme uspořádat sebeprestižnější závod s mezinárodní účastí třeba i mnoha tříd, ale co je nejdůležitější, aspoň pro mě, je ta atmosféra, která na posledním závodě byla. Jste to vy, kteří na Vranov jezdíte rádi, ne primárně pro sportovní výsledky, ale pro tu zábavu, kteří ty naše Vranovský závody dělají to, čím jsou a proč k nám rádi jezdí i závodníci z ostatních klubů. My se budeme snažit, aby se podmínky na loděnici pořád zlepšovaly a aby se všichni na Vranově cítili jako doma.

Ještě jednu díky všem za účast, baštu, zábavu a přízeň do budoucna a těším se příští sezonu na podobné akce.

Tomáš Pavka – prezident YCZN

Dálková 2020